İki Sessiz Kahraman

Hobi şarapçılık ve biracılıkta, hijyen son ürün kalitesi için son derece önemlidir. Mikrobiyal yükünüzü minimuma indirdiğinizde mayanız çok daha rahat çalışacağı bir ortam bulur, fermentasyon güçlü ilerler, istenmeyen aroma ve tad profilleri engellenir. Sonraki aşamalarda da oksidasyon ve mikrobiyal bozunma riski minimuma iner. Böylelikle başarılı bir olgunlaştırma süreci garantilenir, şişede sorun yaşama (ikincil fermentasyon) riski bertaraf edilir. Tüm emeklerinizin temizlik kurallarına tam uymadığınız için boşa gittiğini görmek cesaret kırıcıdır, sizi hobinizden soğutabilir.

Oysa son derece ucuz ve jenerik iki ürün ve basit bir kimya prensibiyle endüstriyel anlamda hijyen ve dezenfeksiyon sağlamak mümkün.


Potasyum MetabiSülfit
ve Sitrik Asit. Bu iki jenerik ürün birlikte kullanıldığında pahalı dezenfeksiyon solusyonlarına gerek olmadan fermentör ve diğer alet ekipmanların gerçek dezenfeksiyonunu sağlar.

İşin Kimyası :

Suya kattığınız potasyum meta bisülfit (PMS) çözünerek dezenfeksiyon aktif maddesi SO2 gazı çıkarır. Bu reaksiyona sitrik asidi eklediğinizde reaksiyon daha da hızlanır ve gaz çıkışı artar. Bu gaz, fermentör, tüm alet ekipman vs yi %100 dezenfekte etmek için yeterlidir.

Uygulama:

Diyelim kaba temizliği yapılmış fermentörünüzü ya da cam damacananızı dezenfekte etmek istiyorsunuz. Kabınıza 6-7 cm kadar su ekleyin. Bir çay kaşığı potasyum metabisülfit, yarım çay kaşığı sitrik asit ekleyin, kapağı sıkı olmayacak şekilde (gazın kapta kalmasını sağlayıp yavaşça çıkmasına izin verecek kadar) gevşek kapatın. 30 dakika bekletin. Süre sonunda solusyonu boşaltın, durulamaya gerek yoktur. Şarap/Biranızı aktarabilirsiniz.

Bu işlemi bir adım öteye götürüp dezenfekte etmek istediğiniz hidrometre, mezur, sifon, hortum, hava kilidi vs tüm alet ekipmanları fermentörün/kabın içine koyup bekletirseniz tüm ekipmanları dezenfekte etmiş olursunuz.

Şişeleme öncesi şişelerinizin dezenfeksiyonu için de yukarıdaki solusyonu hazırlayıp (2-3 lt su+1 çay kaşığı PMS+yarım çay kaşığı sitrik) bekletmeden şişelerinizin dibinde 2 cm olacak şekilde doldurun, ağzını tatlı kapatın, 30 dk bekletin, boşaltın, doluma hazırlar!

Sağlığınıza!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir