Plastik Fermentörünüzün İç Yüzeyi Yaşlanmasın

Gıda tipi Plastik fermentörlerinizin iç yüzeyine hiç dikkat ettiniz mi? İlk aldığınızda son derece pürüzsüz bir yüzeye sahip olduklarını göreceksiniz. Bir hobi üretici olarak göreviniz bu yüzeyi ne pahasına olursa olsun aynı pürüzsüz yapıda tutmak. Zira temizlikte kullanacağınız sert fırçalar, scotch brite, vileda vb süngelerin sert tarafları bu pürüzsüz yüzeyi çok ince, gözle görülen görülmeyen pek çok çizikle bozar. Bu çizikler istenmeyen bakteri , maya, küf vb kalitenin düşmanı pek çok mikrobiyal canlı için mükemmel tutunma noktalarıdır ve temizlik işlemleri sırasında bertaraf edilmeleri nerdeyse imkansızlaşır.

Şıranızı fermentöre koyduğunuzda bu kalite düşmanı mikroplar spor formundaki bekleyişlerine son verip işlerini yapmaya koyulduklarında sizin için işler sarpa sarmaya başladı demektir. Buldukları besin maddeleriyle tekrar aktif hale geçecek ve mayanızın kullanıp alkol ve hoş kokular tatlar üretmesini istediğiniz besinler, asetik asit, kötü tada ve kokuya sebep esterler, füzel yağlar vb kimyasallar üreten bakterilere yem olacaktır.

Bu senaryoyu önlemek için plastik fermentörlerinizin iç yüzeylerini her zaman yumuşak sünger ve bez ile temizleyin, sert kıl fırça gibi aşındırıcı malzemelerden kaçının.

Sağlığınıza!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir