Sıkça Sorulan Sorular

MUSLUK CONTA KISMINDAN SIZDIRIYOR NE YAPMALIYIM?

Musluğu monte ederken kova içinde kalan somunu aşırı sıkmayınız. Fazla sıkmanız durumunda conta ezilip yayılır ve delikten uzaklaşabilir bu da sızdırmaya sebep olur. Eğer sızdırmaya devam ederse musluğun kovanın deliğine denk gelen gövde kısmını teflon bant ile kalınlaştırıp sızıntıyı engelleyebilirsiniz.

MUSLUK KOL KISMINDAN SIZDIRIYOR NE YAPILMALI?

Kovadaki basınç bazen muslukta açma-kapama kolu kısmından sızdırmaya yol açabilir. Musluğun yönüyle ilgili durumda aşağı-yukarı oynama yapmak veya kapalı halde iken musluğu tam açmadan kolu akış yönüne doğru hafifçe çevirmek problemi ortadan kaldıracaktır.

HAVA KİLİDİNİN KAPAĞINI KAPALI TUTMALI MIYIM?

Evet hava kilidinin kapağını kapalı tutmalısınız. Kapak mayalanma boyunca kapalı tutulmalı. Ayrıca kapağın altındaki tırnaklar tam kapanmayı engelleyerek gaz çıkışına izin verir.

ŞARAP YA DA BİRA YAPARKEN ÇEŞME SUYU KULLANABİLİR MİYİM?

Aktif klor maya için öldürücü etki yapar. Çeşme suyundaki klor kaynatma ile sudan uzaklaştırılmadığı takdirde maya üzerinde ters etki yapıp aktive olmasını ve fermentasyon başlangıcını engellediği ve kötü tat oluşumuna sebep olduğu için oda sıcaklığında ve kaynatmadan eklediğiniz suyun ambalajlı su ya da iyi kaynak suyu olması gerekmektedir. Unutmayın iyi su, iyi son ürün demektir.

DEZENFEKSİYON İŞLEMİNİ NASIL GERÇEKLEŞTİREBİLİRİM?

Diyelim kaba temizliği yapılmış fermentörünüzü ya da cam damacananızı dezenfekte etmek istiyorsunuz. Kabınıza 6-7 cm kadar su ekleyin. Bir çay kaşığı potasyum metabisülfit, yarım çay kaşığı sitrik asit ekleyin, kapağı sıkı olmayacak şekilde (gazın kapta kalmasını sağlayıp yavaşça çıkmasına izin verecek kadar) gevşek kapatın. 30 dakika bekletin. Süre sonunda solusyonu boşaltın, kurumasını bekleyin, durulamaya gerek yoktur. Şarap/Biranızı aktarabilirsiniz.

Bu işlemi bir adım öteye götürüp dezenfekte etmek istediğiniz hidrometre, mezur, sifon, hortum, hava kilidi vs tüm alet ekipmanları fermentörün/kabın içine koyup bekletirseniz tüm ekipmanları dezenfekte etmiş olursunuz.

Şişeleme öncesi şişelerinizin dezenfeksiyonu için de yukarıdaki solusyonu hazırlayıp (2-3 lt su+1 çay kaşığı PMS+yarım çay kaşığı sitrik) bekletmeden şişelerinizin dibinde 2 cm olacak şekilde doldurun, ağzını tatlı kapatın, 30 dk bekletin, boşaltın, iyice kurumasını bekleyin doluma hazırlar!

Dezenfekte işlemini aynı zamanda şarap şişeleriniz ve mantarlarınıza uygulayabilirsiniz. Şişeleri yukarıdaki gibi , mantarları ise hazırladığınız yukarıdaki solüsyona 30-45 saniye süreyle batırıp çıkarın, fazla solüsyonu silkeleyin ve uygulayın.

TOZ ŞEKER YERİNE DEKSTROZ KULLANABİLİR MİYİM?

Evet. Şiddetle önerilir. Dekstroz şarap ve bira kalitenizi yükseltir. Mümkün olan her durumda toz şeker yerine dekstroz kullanın. Dekstroz spray malt tozuna göre çok daha ucuz, toz şekerden biraz daha maliyetli, gövde ve kalite arttırıcı bir alternatiftir. Dozaj olarak hesapladığınız toz şekerden %10-15 daha fazla hesaplayın: Örneğin 3.5 kg toz şeker katıyorsanız, dekstrozdan 4 kg katmanız önerilir.

YAPTIĞIM BİRANIN YA DA ŞARABIN ALKOL ORANINI ARTTIRABİLİR MİYİM?

Evet. Önce maya-şeker-alkol ilişkisini açalım. Canlı bir organizma olan maya şıranızdaki şekeri tüketip yan ürün olarak alkol üretir. Dolayısıyla sonuç alkolünüzü belirleyecek şey, mayanıza alkole çevirmesi için vereceğiniz şekerin miktarıdır. Genel bir kural olarak maya, şıranızdaki şekeri tüketerek şeker miktarının 0.55-0.57 si kadar alkol üretir. Örneğin litresinde 230 gr (23 Brix) şeker olan bir üzüm şırası fermente edildiğinde teorik olarak 23×0.55=%12.65 alkol içerecektir.

Buradan hareketle kitlerde önerilen şeker miktarından daha fazla şeker eklediğinizde sonuç alkol, eklenen şeker ağırlığının 0.55- 0.57 si kadar artacaktır. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın (buraya hidrometre yazısı linki)

HAVA KİLİDİNDE NEDEN FAALİYET BAŞLAMADI?

Mayalama işlemini yaptıktan sonraki 12-24 saat içinde hava kilidinden kabarcık çıkışı gözlemlenecektir. Maya ekledikten 24-48 saat içinde hava kilidinden gaz çıkışı göremezseniz bunun muhtemel nedenleri

  • Maya serpilirken şıranın/şerbetin çok soğuk veya çok sıcak olması
  • Kova kapağı ve conta tam kapanmadığı için fermentasyon başladığı halde gazın başka bir yerden sızması ve hava kilidinden kabarcık çıkışı gözlenmemesi
  • Dezenfeksiyon işlemi aktif maddesinin kalıntı bırakması ya da klorlu su yüzünden maya faaliyeti engellenmiş olabilir.

Çoğu durumda önerilen mayaları kullandıysanız bu mayalar son derece dayanıklıdır ve gecikmeyle de olsa faaliyete başlayacaktır. Bu durumlarda bizimle temasta olunuz.

KOVA GAZ SIZDIRIYORSA NE YAPILMALI?

Öncelikle sızıntının yerini belirlemek için

Sızıntı contadan kaynaklanıyorsa hava kilidini biraz aşağı yukarı oynatmanız problemi çözer. Sızıntı kapaktan kaynaklanıyorsa teflon bant kullanarak kova ağzını sızdırmaz hale getirmelisiniz.

HAVA KİLİDİNDEKİ FAALİYET NEDEN DURDU?

Fermentasyon ve dolayısıyla gaz çıkışı hızını belirleyen en önemli faktör şıra sıcaklığıdır. İdeal şıra sıcaklığı bira kitlerinde 20 C ile 25 C arasıdır (her kit için kılavuzunda yazan değeri dikkate alın). Şaraplarda 25 C idealdir (beyaz şaraplarda 20 C). Sıcaklık yüksekse mayalanma başladıktan 3-4 gün sonra ya da sıcak havalarda daha erken bir zamanda gaz çıkışı durabilir. Bu durum normaldir. Genelde fermentasyonun ikinci ve üçüncü günleri en hızlı gaz çıkışı görülür, Maya şekerleri tükettikçe gaz çıkışı azalır ve gaz çıkışı 2 hafta bitmeden yavaşlayarak sonlanır. Gözlemlenen gaz çıkışının durması mayalanmanın devam etmeyeceği anlamına gelmez, mayalanma bir süre daha devam eder.Fermentasyon bitişini onaylamak için hidrometre kullanımı önerilir.https://www.vinomarketturkiye.com/dostunuz-hidrometre

BİRAMI MAYALANMA KOVASINDA 2 HAFTADAN UZUN SÜRE BEKLETMEM SORUN YARATIR MI?

Birayı mayalanma kovasında 1 aya kadar tortusunu oynatmadan bekletebilirsiniz. Bu süre zarfında bira daha hızlı olgunlaşacak ve beklemenin tada etkisi olumlu olacaktır. Ayrıca berraklık ta artacaktır. Süre sonunda normal şişeleme prosedürünü uygulayın.

ŞİŞELEDİKTEN SONRA ŞARAP VE BİRAMIN SON KULLANMA TARİHİ NEDİR?

Yaptığınız biralar kitin özelliğine göre oda sıcaklığında en az 7-8 ay kadar ömre sahiptir. Kitten yaptığınız şaraplar ideal şartlarda (serin karanlık ortam ve PMS kullanımı) 1-2 yıl saklanabilir.

ŞİŞELEME İÇİN HANGİ TÜR ŞİŞELERİ KULLANABİLİRİM?

Şişeleme için sitemizde bulacağınız bira şişelerini ve koyu yeşil şarap şişelerini kullanınız.

ITALIAN RED VE WHITE İLK HAVA ÇIKIŞI NE ZAMAN OLUR ?

İdeal şartlarda mayalamayı takiben ilk 12-24 saat içinde maya faaliyeti başlayacaktır. Fermentörünüzün içindeki boşluğun gaza doymasını takiben ilk hava çıkışı gözlemlenecektir.

ITALIAN RED VE WHITE KİTTEN YAPTIĞIM ŞARAPLARI BEKLETMEK İÇİN EKSTRA KÜKÜRTLEMEYE GEREK VAR MI ?

Hayır. Kit ile gönderilen ve kükürt içeren stabilizör bu amaçla yeterlidir.

PEKTOLİTİK ENZİM NEDEN KULLANILIR?

Pektin jel benzeri bir yapı olup, bazı meyvelerde (elma, armut, ayva vs) şekeri ve diğer selüloz vb bileşenleribir arada tutar, diğer bir deyişle şekeri hapseder. Böyle meyvelerden fermente ürün elde etmek için, öncelikle meyvenin suyunu pektini parçalayarak serbest bırakmak gerekir. Pektik ya da pektolitik enzim işte bu amaçla, meyve suyu verimini arttırmak amacıyla kullanılır. Aynı zamanda pektin bulanıklığa sebep olduğu (ya da bulanıklığı koruduğu) için bu enzimle pektinin birarada tuttuğu bulanıklık yapıcı maddeler de parçalanır. Sitede bulacağınız BAHÇEM seti bu tip meyveleri işleyebilmek amacıyla pektolitik enzim de içerir.